Czy CETA będzie zablokowana?

wikimedia-commons-foodwatch-tiip-cetaBelgijski region zablokował CETA. Region Walonia dnia 14.102016 roku administracyjnie zablokował umowę CETA. Rząd federacji Belgii próbuje wyjść z sytuacji, ponieważ  bez zgody jednego z regionów nie może by zgody państwa. Sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana i może spowodować niepowodzenie zwolenników Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej.

Parlament Walonii poparł uchwałę (46 głosów przeciw, 16 za), w której wyraża stanowczy sprzeciw wobec podpisania umowy.. Premier Walonii Paul Magnette powiedział, że decyzja jest wywołaną zbyt małą ilością otrzymanych gwarancji ze strony Unii. Spowodowane jest to tym, że Walonia jest członkiem sieci regionów wolnych od GMO, a ponadto wspiera sprzedaż bezpośrednią (rolnik- konsument).

Premier Walonii zwrócił uwagę na kilka poważnych problemów, w tym: "Po pierwsze: mechanizm arbitrażu międzynarodowego jest nie do przyjęcia. To główny powód odrzucenia przez nas umowy. Nie ukrywamy, że sporym problemem dla nas jest też zagrożenie dla rolnictwa".

Źródło: Interia
Fot.: Wikimedia Commons/Foodwatch

Opublikowane: Październik 20th, 2016 7:20 pm, ostatnia aktualizacja: Październik 20th, 2016 at 7:24 pm