Czechy: władze ogłosiły epidemię grypy

Czechy

Władze w Czechach ogłosiły epidemię grypy. Liczba zachorowań przekroczyła już stan alarmowy. Zalecane jest unikanie dużych skupisk ludzi. Władze apelują również o rozwagę. Najwięcej zachorowań jest wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak donosi portal wiadomosci.wp.pl do najbardziej dotkniętych przez grypę rejonów Czech należą m.in sąsiadujące z Polską - liberecki i morawsko-śląski. Oprócz nich duża liczba zachorowań jest też w regionie pilzeńskim i południowo-morawskim.

- Zalecam obywatelom, żeby unikali większych skupisk ludzkich, a przede wszystkim przestrzegali podstawowych zasad higieny, takich jak kichanie do chusteczki, a po podróży komunikacją miejską - mycie rąk - ogłosiła Główna Inspektor Sanitarna Eva Gottvaldova.

Eva Gottvaldova podkreśla również, że nie wolno lekceważyć objawów choroby. Apeluje do obywateli o odpowiedzialne zachowanie - lekceważąc infekcję roznosimy chorobę.

Liczba zachorowań w Czechach wynosi już 1715 na 100 tys. obywateli. W zeszłym tygodniu liczna zachorowań wynosiła o 20% mniej.

Choroba uznawana jest za epidemię w sytuacji gdy liczba zachorowań przekracza 1500 na 100 tys. mieszkańców.

Najwięcej zachorowań na grypę w Polsce jest w okresie od stycznia do marca. Niektóre szpitale wprowadziły zakaz, bądź ograniczyły możliwość odwiedzin chorych. Jest to działanie mające na celu ochronę pacjentów przed wirusem.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Opublikowane: Luty 2nd, 2019 8:49 am