Co najmniej 25 osób zginęło, a 20 zostało rannych po wczorajszym wybuchu Wulkanu Ognia

lava-656827_1920 Źródło: Pixibay lawa

Co najmniej 25 osób zginęło, a 20 zostało rannych po wczorajszej erupcji Volcan de Fuego czyli Wulkanu Ognia w Gwatemali. Wiadomo, że wśród zabitych znajduje się przynajmniej 12 dzieci. Oprócz tego ewakuowano 3100 osób. Liczba zaginionych nadal jest nieznana. Szacuje się, że w związku z erupcją ucierpiało już ponad 1,7 mln osób. W całym kraju ogłoszono pomarańczowy, a  w  departamentach Escuintla, Chimaltenango i Sacatepequaz czerwony alarm pogodowy. 

W trzech najbardziej narażonych rejonach być może zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej. Zadecyduje o tym pilne posiedzenie rządu, zwołane dzisiaj przez prezydenta Gwatemali Jimmy'ego Moralesa.

Według ministra zdrowia Carlosa Soto wszystkie szpitale pozostają w stanie gotowości, żeby nieść pomoc poszkodowanym. W tym samym celu zostały również skierowane brygady wojska. Oprócz tego rząd, za pośrednictwem ministerstwa rozwoju, wysłał pomoc humanitarną do ludności dotkniętej erupcją wulkanu. Dodatkowo władze państwa nakazały burmistrzom przeprowadzenie badań wody pitnej, aby wykluczyć jej skażenie.

To już drugi wybuch Wulkanu Ognia w ciągu bieżącego roku. Volcan de Fuego jest aktywny nieustannie co najmniej od czasów konkwisty.  Liczy sobie 3763 metry i znajduje się w odległości około 50 kilometrów od stolicy Gwatemali, w górskim departamencie Quazaltenango.

Według gwatemalskiego Krajowego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii wytwarza on potoki piroklastyczne, będące gorejącymi chmurami gazów, popiołów i okruchów skalnych, które opadają wzdłuż zboczy góry.

Opublikowane: Czerwiec 4th, 2018 12:10 pm