Chiny zaprezentowały swój "magiczny usypywacz wysp"

chiny

Chiny zaprezentowały wreszcie swój największy statek zdolny do usypywania sztucznych wysp. Prorządowa prasa określiła projekt warty jako "magiczny".

Okręt Tian Kun Hao zwodowano w porcie we wschodniej prowincji Jiangsu. Do czerwca będzie przechodził testy, a później będzie zdolny do wydobywania z dna morskiego piasku i szczątek rafy o łącznej objętości 6 tys. m kw. na godzinę - stanie się tym samym najbardziej efektywnym okrętem tego typu w Azji.

Chiny próbują przejąć kontrolę nad handlem w obrębie Morza Południowochińskiego, którego obroty w wyniku transportu morskiego szacuje się na ok. 5 bilionów dolarów rocznie. Poza tym, uważa się, że pod dnem morskim znajdują się znaczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Morze Południowochińskie stanowi obszar roszczeń wielu państw - oprócz Chin pretensje zgłaszają Wietnam, Filipiny, Malezja, Brunei i Tajwan.

Usypywaniu sztucznych wysp przez Chiny sprzeciwiają się także Stany Zjednoczone z obawy o bezpieczeństwo. Chiny na sztucznych wyspach budują bowiem zwykle swoje bazy militarne.

Opublikowane: Listopad 4th, 2017 10:39 am