Chiny: wolontariusze opuszczaj wirtualną bazę księżycową, w której spędzili ostatnich 110 dni

Moon_apollo12 Źródło: Wikimedia commons A nighttime view of a gibbous Moon from Hamois, Belgium.

Grupa chińskich wolontariuszy po 110 dniach wyszła z wirtualnego "laboratorium księżycowego". Według informacji podanych przez media, Chiny wykazują ambicje wysłania ich wszystkich na księżyc.

Oficjalna stacja telewizyjna Xinhua na żywo pokazywała, jak przyszli astronauci opuszczają swój tymczasowy dom, będący samodzielnym ekosystemem, mającym naśladować ten, na który odkrywcy będą narażeni na powierzchni księżyca.  Na nagraniach, studenci ubrani  w maski i niebieskie koszulki wyszli z kapsuły, niosąc w rękach kosze z owocami i warzywami, które udało im się wyhodować na terenie obiektu. W ich zbiorach znajdowały się między innymi marchewki, czy truskawki.

To był już drugi pobyt tych ochotników w mającej 160 metrów kwadratowych kapsule, zwanej "Yuegong-1", albo inaczej Pałacem Księżycowym. Znajduje się ona na terenie Uniwersytetu Beihang. Wcześniej studenci spędzili tam już 60 dni.

Pałac Księżycowy to wysoce wyspecjalizowany, samowystarczalny obiekt, mający być przyszłym domem dla astronautów, przebywających w kosmosie. Zawiera dwa moduły, przeznaczone do uprawy roślin, 42 metry kwadratowe przeznaczone na cztery kabiny sypialne, zwykły pokój, łazienkę, pomieszczenie przeznaczone do utylizowania odpadów oraz zagrodę dla zwierząt. Pierwszy okres próbny kapsuła zakończyła w 2014 roku, kiedy to ochotnicy spędzili na niej 104 dni, nie uzyskując żadnej pomocy z zewnątrz.

Chiny nie przewidują lądowania na księżycu przynajmniej przez następną dekadę. Mimo to projekt nadal poszukuje pomocy przy szkoleniach przyszłych odkrywców kosmosu.

Opublikowane: Maj 15th, 2018 1:39 pm