Chiny testują drony latające w wyższych warstwach armosfery

chiny2

Wyższe warstwy atmosfery od dawna uznawano za świetne pole dla działań dronów zwiadowczych, ale na przeszkodzie zawsze stawały panujące tam trudne warunki. 31 października hongkoński dziennik „South China Morning Post” poinformował o chińskich ambicjach zwiadowczo-stratosferycznych.

Według gazyty w ubiegłym miesiącu jednostka badawcza na północy Chin miała przeprowadzić z powodzeniem próbne loty dwóch dronów na wysokości 25 km. Ważą tyle, co piłka futbolowa i mieszczą się w pudełku po butach. Ich czujniki mapujące teren i detektory elektromagnetyczne mogą wykryć obecność i działania wojska. Testowane przez Chińczyków drony nie mają stanowiących zbędne obiążenie kamer inadajników wideo. Obydwa drony wystrzelono za pomocą impulsu elektromagnetycznego, który przyspieszył je od zera do 100 km/h na odcinku około pół metra.

Naukowcy chcą zbydować urządzenie, które mogłoby obserwować rozległe tereny nawet latami. Zastosowane w tym celu drony mogłyby kosztować znacznie mniej niż co mające podobne możliwości satelity.

Dotychczas najwyżej latającymi dronami były amerykańskie urządzenia Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk. Wznosiły się do wysokości 19 km.

Opublikowane: Listopad 5th, 2017 11:42 am