Chiny: oszustwa finansowe na ogromną skalę

tiencin

Chińskie władze borykają się z oszustwami finansowymi na olbrzymią skalę. Jedni tracą swoje pieniądz, a inni życie - jak absolwent studiów Li Wenxing, który z pewnością nie natrafił na swoją pracę marzeń.

Wziął bowiem udział w piramidzie finansowej, a po dwóch miesiącach zmarł. Utopił się w miejskim stawie. Dzień przed śmiercią ostrzegał bliskich: "Ktokolwiek zadzwoniłby po pieniądze, nie dawajcie".

Zdaniem ekspertów na wzrost popularności tego procederu wśród Azjatów wskazują zwiększone koszty utrzymania, a szczególnie utrzymania domu. Profesor Ning Zhu przyznaje również, że piramidy finansowe był nakręcane przez samorządy, co z kolei nakręcić miało gospodarkę. Nie uważa jednak, by obecnie również pochwalano tego typu działalność.

Tylko w ubiegłym miesiącu, tylko w południowych Chinach aresztowano 100 soób podejrzanych o zdefraudowanie 360 mln. yuanów (£42.3mln). Największy ubiegłoroczny sukces chińskich śledczych to zakończenie przekrętu, który wyceniono na 50 miliardów yuanów - oszuści przechytrzyli 900 tysięcy inwestorów. W 2016 roku wykrytych zostało 19% więcej afer, niż w roku poprzednim.

Opublikowane: Wrzesień 19th, 2017 10:44 am, ostatnia aktualizacja: Wrzesień 19th, 2017 at 11:10 am