Chiny: czas rozważyć złagodzenie sankcji przeciwko Korei Północnej

1chiny_

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang ocenia, że można rozważyć złagodzenie sankcji nałożonych na Koreę Północną w związku z jej programem zbrojeniowym. Podczas konferencji prasowej dodał również, że Chiny niezmiernie cieszy wynik wtorkowego szczytu USA Korea Północna, gdyż przez cały czas na to czekały. 

Północnokoreański przywódca Kim Dzon Un we wspólnym oświadczeniu, które wraz z prezydentem USA Donaldem Trumpem wydał zaraz po zakończeniu ich historycznego spotkania, po raz kolejny podkreślił swoje zdecydowanie w sprawie denuklearyzacji półwyspu. Trump z kolei zdecydował się udzielić Korei Północnej gwarancji bezpieczeństwa. W podpisanym przez przywódców dokumencie nie sprecyzowano jednak o jakie dokładnie gwarancje chodzi.

Chiny uważane są za jedynego znaczącego sojusznika Korei Północnej. Mimo tego Pekin zarzeka się, że sumiennie przestrzega wszystkich sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na reżim w związku z jego programem zbrojeń jądrowych i balistycznych. Chińskie władze wielokrotnie deklarowały z resztą poparcie dla denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Relacje pomiędzy rządami Chin i Korei Północnej znacznie pogorszyły się po tym, jak do władzy doszedł Kim Dzong Un. W ostatnich miesiącach doszło jednak do ich ponownego zbliżenia. Od początku roku Kim odwiedził Pekin dwukrotnie i były to jego pierwsze wyjazdy zagraniczne od czasu, kiedy w 2011 roku objął władzę w Korei.

Opublikowane: Czerwiec 12th, 2018 1:13 pm