Chiny budują największą elektrownię świata

anhuiNajwiększa pływająca po wodzie elektrownia fotowoltaiczna świata, została częściowo połączona z siecią elektroenergetyczną. 

Elektrownia powstaje w prowincji Anhui, na jeziorze, które utworzono w wyniku zapadnięcia się kopalni węgla. Będzie ona miała moc 150 MW i zostanie przyłączona do krajowej sieci w maju 2018 roku.

Kiedy elektrownia będzie całkowicie połączona z siecią, będzie dostarczać 150 GWh energii elektrycznej rocznie. Do produkcji takiej energii trzeba byłoby zużyć 53 tys. ton węgla kamiennego.

Węgiel jako źródło energii, jest stopniowo ograniczany przez Chiny. Do 2020 roku, ograniczenie to ma osiągnąć 1100 GW.

Źródła odnawialne mają zastąpić użycie węgla. Ale za budową projektów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł nie nadążał rozwój sieci umożliwiającej transmisję produkowanej energii. Skutkiem tego, jest marnowanie mocy, którą wytwarza elektrownia.

Zmarnowana w Chinach w 2016 roku energia ze źródeł odnawialnych, mogłaby zasilić Pekin przez cały 2015 rok - według badań Greenpeace.

Dotychczas największą pływającą elektrownią fotowoltaiczną w Chinach była Sungrow Power Supply Co. o mocy 40 MW w prowincji Anhui.

Opublikowane: Grudzień 12th, 2017 1:18 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 12th, 2017 at 2:35 pm