CBŚP rozbiła grupę przestępczą handlującą nielegalnym paliwem

0007F19ML0851ODV-C123-F4 Źródło: cbśp Na zdjęciu jeden z zatrzymanych

Grupa przestępcza, oszukująca na podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej została rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Zatrzymanych zostało pięć osób, które podejrzane są o zajmowanie się obrotem olejem napędowym. Na działalności tej grupy Skarb Państwa stracił około 13 mln złotych.

Według śledczych zatrzymani dostarczali na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Iwona Jurkiewicz z CBŚP poinformowała, że udokumentowana droga paliwa do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej była znacznie dłuższa od rzeczywistej. Firmy, uczestniczące w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, tak naprawdę wcale nie prowadziły działalności gospodarczej, a samo paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane.

Do zatrzymań doszło w okolicach Częstochowy i Będzina. Jeden z mężczyzn próbował się ukryć we własnej piwnicy, gdy jego partnerka starała się przekonać policjantów, że nie zna miejsca jego pobytu. Z ustaleń CBŚP wynika, że podejrzany następnego dnia miał zamiar opuścić kraj. Mundurowym udało się go jednak znaleźć.

Piątce zatrzymanych mężczyzn przedstawiono zarzuty m. in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także takie przeciwko wiarygodności dokumentów oraz kodeksu karno-skarbowego. Oprócz tego jednemu z nich zarzuca się również kierowanie tęże grupą.

Trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Opublikowane: Czerwiec 13th, 2018 10:51 am