Cambridge Analytica może mieć dane 87 mln użytkowników Facebook'a

fb1
Facebook poinformował, że Cambridge Analytica może mieć więcej danych, niż początkowo szacowano, bo nawet  87 mln użytkowników serwisu. Wcześniej oceniano, że firma ta, która była zaangażowana w kampanię wyborczą Donalda Trumpa, pozyskała nielegalnie dane 50 mln klientów Facebooka.

Dyrektor Facebooka do spraw technologii Mike Schroepfer napisał na swym blogu, że większość danych pozyskanych przez zajmującą się konsultingiem politycznym Cambridge Analytica to informacje o amerykańskich użytkownikach serwisu. Przesłuchania w sprawie Facebooka i Cambridge Analytica prowadzi Amerykańska Federalna Komisja Handlu, komisje sądownictwa i handlu w Senacie USA oraz komisja handlu Izby Reprezentantów. Dochodzenia wszczęły także stosowne instytucje w Wielkiej Brytanii oraz komisja Izby Gmin.

Dane z Facebooka były wykorzystywane do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje. Za usługi tego typu, które Cambridge Analytica nazywała "mikrotargetowaniem behawioralnym" oraz wykorzystaniem analizy osobowości i danych demograficznych do wpływania na masowe zachowania wyborców, sztab wyborczy Trumpa miał zapłacić od czerwca 2016 roku co najmniej 6,2 miliona dolarów.

Opublikowane: Kwiecień 5th, 2018 9:24 am