Były prezydent Jemenu zamordowany - obecny wzywa do walki z rebeliantami

jemenByły jemeński prezydent Aleg Abd Allah Salah, który do niedawna był sojusznikiem Hutchi został zamordowany. Obecny prezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wezwał Jemeńczyków do powstania przeciw szyickim rebeliantom Huti.

W przemówieniu w saudyjskiej telewizji al-Arabija ,uznawany przez społeczność międzynarodową prezydent al-Haidi wezwał także Jemeńczyków do jedności i apelował o nowy rozdział w walce z rebeliantami, których nazwał ''irańskimi milicjami''.

Prezydent wydał rozkaz swoim oddziałom, by odbiły Sanę z rąk rebeliantów, przy wsparciu sunnickiej koalicji arabskiej, która od 2015 roku zwalcza Hutich w Jemenie.

W poniedziałek al-Arabija poinformowała o śmierci Salaha. Zginął on w walkach z wspieranymi przez Iran rebeliantami - później tę informację potwierdziła partia nieżyjącego polityka.

Do niedawna Salah był głównym sojusznikiem Hutich, którzy od 2014 roku walczą z siłami prezydenta al-Hadiego. Jednak 29 listopada w Sanie, która pozostawała pod wspólną kontrolą Hutich i sił Salaha, rozpoczęły się między nimi krwawe starcia, a 2 grudnia sojusz został zerwany. Konflikt dotyczył kontroli nad finansami i podziału władzy - pogłębił się w związku z podejrzeniami o tajne kontakty Salaha z Rijadem.

Wśród szyickich rebeliantów bojownicy zatrzymali w okolicy Sany opancerzony samochód, którym jechał Salah, strzelając z granatników przeciwpancernych. Następnie zastrzelili byłego prezydenta.

W przemówieniu wyemitowanym w kontrolowanej przez rebeliantów telewizji ich przywódca Abdul Malik al-Huti pogratulował Jemeńczykom zwycięstwa nad "zdradzieckim spiskiem",który został zorganizowany przez grupę wrogów z Zatoki Perskiej. Zabójstwo Salaha nazwał "historyczną klęską sił koalicji".

Jemeński rząd poinformował, że prezydent al-Hadi zaoferuję amnestię dla wszystkich, którzy przerwali współpracę z rebeliantami.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, a konflikt nasilił się w 2015 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia, od początku militarnej  interwencji z 2015 roku w Jemenie zginęło ok. 9 tys. osób, w tym większość cywilów, a ponad 50 tys. zostało rannych.

Opublikowane: Grudzień 5th, 2017 12:32 pm