Były deputowany partii Viktora Orbana skazany na trzy lata

węgry

Roland Mengyi, były deputowany rządzącej na Węgrzech partii Fidesz, został skazany przez sąd w Budapeszcie na trzy lata więzienia. Sąd uznał go winnym korupcji, próby sprzeniewierzenia środków publicznych oraz nadużyć uprawnień.

Jest to rzadka sytuacja, w której członek partii Viktora Orbana został pociągnięty do odpowiedzialności i skazany przez sąd.

W kwietniu 2017 roku Mengyi został oskarżony o korupcję, próbę defraudacji publicznych funduszy oraz przekroczenia uprawnień. Oskarżony nie przyznał się jednak do winy i nie jest wiadomym czy złoży apelację w sprawie wyroku sądu. Prokuratura uważa, że Mengyi w 2015 roku domagał się łapówki w zamian za zapewnienie przedsiębiorcom ze swojego okręgu wyborczego Tiszaujvaros unijnego dofinansowania programu spółdzielni socjalnych w wysokości 500 mln forintów (ok. 1,83 mln dolarów).

Były deputowany miał na początku zażądać 5 mln forintów, aby sprawa pomyślnie została załatwiona. Prokurator zaznaczył również, że znaczną część funduszy miał zagarnąć oskarżony. Spółdzielnia miała otrzymać jedynie 10% przyznanego dofinansowania. W efekcie końcowym unijne pieniądze nie zostały zdefraudowane. Powodem było odrzucenie wniosku o dofinansowanie, przez błędy formalne i niespełnienie warunków. Skutkiem czego było zwrócenie przez byłego deputowanego zaliczki, za pomocą pośrednika.

Źródło: fakty.interia.pl

Opublikowane: Luty 22nd, 2019 10:33 am