Były brazylijski prezydent oskarżony o korupcję

brazylia14wrz

Luiz Inacio Lula da Silva został oskarżony o przyjęcie łapówki w postaci apartamentu od inżynierskiej firmy OAS. Lula rzekomo przyczynił się do uzyskania przez tę firmę kontraktu z brazylijską spółką naftową Petrobras.

Sprawę byłej głowy Państwa prowadzi sędzia Moro, który w lipcu skazał Lulę na 9 i pół roku pozbawienia wolności. Były prezydent nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów i obiecuje, że udowodni swoją niewinność.

Według sondaży Luiz Inacio Lula da Silva to kandydat na prezydenta w 2018 roku. Podczas swojej kadencji (2003-2011) cieszył się dużym poparciem, a jego popularność nadal jest bardzo wysoka.

Lula twierdzi, że przedstawiane mu oskarżenia to tylko próba uniemożliwienia mu startu w wyborach.

Jego były współpracownik, Antonio Palocci, złożył zeznania, podczas których potwierdził, że Lula zgodził się, aby firma zapłaciła 96 milionów dolarów firmie robotniczej w zamian za umowy handlowe i świadczenia. Były prezydent twierdzi, że Palocci, który sprawował funkcję ministra finansów próbuje zmniejszyć swój wyrok w więzieniu jego kosztem.

Zwolennicy Luli okazywali mu swoje poparcie na ulicach nieopodal sądu. W drugiej części miasta jego przeciwnicy demonstrowali, okazywali poparcie dla prowadzonego śledztwa i domagali się jak najszybszego wyroku.

Opublikowane: Wrzesień 14th, 2017 1:26 pm