Byli urzędnicy wojskowi skazani za zbrodnie przeciwko ludzkości

ArgentynaDwóch byłych oficerów marynarki wojennej w Argentynie, skazano za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w latach 1976-1983 pod rządami wojskowymi.

Alfredo Astiz i Jorge Eduardo Acosta zostali uznani za winnych udziału w torturach i morderstwach setek przeciwników politycznych. Są oni wśród 54 osób, które stanęły przed sądem za zbrodnie popełnione w Esma oraz  Naval Mechanical School.

Astiz, znany jako ''anioł śmierci'', odmówił przeproszenia. Jak powiedział podczas procesu - organizacje praw człowieka to grupy zemsty i prześladowań.

Acosta (zwany jako ''tygrys'') oraz Astiz zostali skazani na karę śmierci w 2011 roku za inne tortury, morderstwa i wymuszone zniknięcia.

Spośród 54 osób oskarżonych, 29 zostało skazanych na dożywocie, 19 wydano wyrok od 8 do 25 lat więzienia, a 6 zostało uniewinnionych.

Około 30 000 osób zginęło po tym, jak wojsko dowodzone przez generała Jorge Rafaela Videlę przejęła władzę w 1976 roku, obiecując uwolnienie kraj od groźby komunizmu.

Podczas siedmioletniej kampanii terroru, działacze lewicowi oraz zwykli obywatele zostali bezprawnie zatrzymani i zabici. Zabrano ich do tajnych ośrodków tortur i zabijania założonych przez wojsko podczas tzw. ''Brudnej wojny''.

Esma była największym tajnym ośrodkiem tortur w Argentynie. Szacuje się, że ok 5000 więźniów zostało tam zabranych, a 90% z nich nie uszło z życiem.

Niektórzy zostali zabici przez pluton egzekucyjny, podczas gdy inni zostali wyrzuceni z samolotów do Oceanu Atlantyckiego.

Obecny proces zaczął się w 2012 roku, koncentrując się na zbrodniach popełnionych w Esma przeciwko 789 ofiarom.

Ponad 60 osób zostało oskarżonych. Liczba ta została zmniejszona do 54 po tym, jak niektórzy z oskarżonych zmarli lub zostali uznani za zbyt chorych, aby stanąć przed sądem.

Opublikowane: Listopad 30th, 2017 10:55 am