Bydgoszcz: dwóch zatrzymanych skatowanych na komisariacie - policja wyciąga konsekwencje wobec funkcjonariuszy

BydgoszczProkuratura wyjaśnia, czy doszło na komisariacie do skatowania dwóch zatrzymanych mężczyzn. Policja wyciąga konsekwencje wobec funkcjonariuszy.

Dnia 8 listopada, ze stanowiska został odwołany zastępca komendanta KP Bydgoszcz - Fordon, który był odpowiedzialny za nadzór podległych mu policjantów, gdy doszło do owego zdarzenia.

Jak mówi rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, Monika Chlebicz - Funkcjonariusze nieprawidłowo przeprowadzali czynności, czego skutkiem było samookaleczenie się zatrzymanego. Dlatego wobec tych funkcjonariuszy jak i dyżurnego jednostki, wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.

Do zdarzenia doszło w niedzielny wieczór. Jak mówią poszkodowani, drogę zajechał im radiowóz, a policjanci zażądali dokumentów. Potem funkcjonariusze zaczęli ich bić. Jeden z pobitych mężczyzn miał stracić przytomność. Skutych w kajdanki, przewieziono na komisariat, gdzie jednego pobito do krwi w toalecie. Po całym zajściu, obu odwieziono na komisariat Wyżyny z zarzutem napaści na funkcjonariuszy. Mężczyźni złożyli zawiadomienie w prokuraturze o popełnieniu przestępstwa przez policję.

Rzeczniczka KWP tłumaczy, że policjanci podjęli interwencję wobec owych mężczyzn, ponieważ spożywali alkohol. Funkcjonariusze twierdzą, że mężczyźni utrudniali czynność wylegitymowania. W trakcie interwencji zaczęli się szarpać z policjantami, a podczas próby ucieczki, jeden z nich się przewrócił. Mężczyźni obrażali funkcjonariuszy. Zatrzymani tego samego dnia, usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariuszy.

Na potrzeby śledztwa oraz czynności wyjaśniających, zabezpieczono nagrania z pomieszczeń monitorowanych w komisariatach, gdzie przebywali zatrzymani. Podobno, na jednym z nagrań widać, jak zatrzymany uderza głową w biurko  za którym siedzi. Obie domniemane ofiary już zostały przesłuchane przez prokuratorów. Policja czeka na ustalenia prokuratorskiego śledztwa.

Opublikowane: Listopad 10th, 2017 1:04 pm