Brytyjscy ministrowie szykują się na wcześniejsze wybory

530px-theresa_may

Pojawiła się spekulacja o możliwości wcześniejszych wyborów parlamentarnych, wywodząca się od członków rządu Theresy May. Jest to efekt wyroku Wysokiego Trybunału, zgodnie z którym rząd powinien uzyskać zgodę parlamentu na rozpoczęcie procedury Brexitu.

Premier May postanowiła zadecydować  bez ponownego zwracania się do Izby Gmin i Izby Lordów, twierdząc, iż czerwcowe referendum ws. Brexitu i istniejące prerogatywy ministralne są wystarczające do podjęcia działania.

Jeśli decyzja Wysokiego Trybunału, pomimo rządowego odwołania, zostanie utrzymana przez sąd najwyższy, wtenczas rząd będzie zmuszony zaproponwać ustawę, która będzie musiała zostać zaakceptowana przez obie izby brytyjskiego parlamentu.

W Izbie Gmin i Izbie Lordów posłowie będą mogli wprowadzać modyfikacje proponowanej ustawy, zmuszając rząd do ewentualnych ustepstw wobec dotychczasowej przyjętej linii tzwn. twardego Brexitu, który opiera się na ograniczeniu swobody przepływu osób i opuszczeniu wspólnego wynku UE.

Ministrowie coraz częściej rozważają scenariusz, w którym to premier May, doprowadziłaby do wczesnych wyborów parlamentarnych, zaledwie dwa lata po ostatnim głosowaniu, w którym Partia Konserwatywna uzyskała samodzielną większość w Izbie Gmin.

Niepewność polityczna związana jest też z pierwszą rezygnacją konserwatywnego posła. W czwartek oddał swój mandat Stephen Philips, który neguje stanowisko rządu, próbującego ominąć głosowanie w parlamencie. Jego decyzja wzbudziła obawy wśród członków gabinetu, że kolejni proeuropejscy posłowie mogą zadecydować tak samo. Co doprowadzi do wyborów uzupełniających w których to będą mogli ubiegać się o nowy mandat. To z kolei może zagrażać większości rządowej, która liczy zaledwie 144 członków.

Obecne sondaże wskazują, iż w przypadku przedterminowych wyborów Partia Konserwatywna mogłaby liczyć na zwiększenie samodzielnej większości w Izbie Gmin.

Wybory parlamentarne z zwykły terminie, powinny się odbyć- wiosną 2020 roku.

Fot.: ukhomeoffice
   

Opublikowane: Listopad 5th, 2016 3:03 pm