BREXIT coraz bliżej. Izba gmin przegłosowała drugie czytanie

Brexit

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała dziś w nocy drugie czytanie ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ureguluje ona kwestie regulacyjne związane z Brexitem.

Głosowanie poprzedziła długa debata parlamentarna, która odbyła się w czwartek i poniedziałek. Głos zabrało 107 posłów. Za było 326 posłów,  a przeciw 290 deputowanych , Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów. Ustawa uchyla swoją poprzedniczkę o wejściu Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej z 1972 roku, wprowadzającą zasadę pierwszeństwa prawa unijnego nad brytyjskie. W poniedziałek minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis przekonywał, że "głos przeciwko tej ustawie jest głosem za chaotycznym wyjściem z Unii Europejskiej". "Firmy i osoby prywatne potrzebują zapewnienia, że nie dojdzie do niespodziewanej zmiany w naszych przepisach po dniu opuszczenia Wspólnoty i to jest dokładnie to, co ta ustawa realizuje" - dodał minister.

Trzecie czytanie ustawy i etap pracy w komisji odbędą się w październiku. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę opuszczenia Unii Europejskiej 29 marca i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

 

Opublikowane: Wrzesień 12th, 2017 9:02 am