Brazylia: ofiary wojny gangów w więzianiach

Brazylia_więzienia

Brazylijskie władze poinformowały w sobotę, że co najmniej 10 osób poniosło śmierć w wyniku walk pomiędzy rywalizującymi ze sobą gangami w więzieniach na północy kraju. Jest to kontynuacja walk o kontrolę nad przemytem narkotyków.

Do starć doszło m.in. w więzieniu Alcacuz, w stanie Rio Grande do Norte. Policja otoczyła więzienie blokując wszystkie wyjścia, jednak z wkroczeniem do środka wstrzymała się aż do niedzielnego poranka, ponieważ więźniowie uciekli z cel i posiadają broń.

Ten zakład penitencjarny, jak również inne więzienia w Brazylii, jest przepełniony, bowiem na 620 miejsc dla osadzonych, obecnie odbywa tam karę 1083 osób.

Fala przemocy w brazylijskich więzieniach trwa od Nowego Roku; w stanie Amazonas zginęło w drastycznych okolicznościach 56 osób (wielu z nich pozbawiono kończyn), następnie walki pojawiły się w stanie Roraima, gdzie życia pozbawiono około 33 osoby.

Przyczyną walk jest w głównej mierze rywalizacji gangów "Rodzina Północy" i "Pierwsze Komando", które chcą przejąć  kontrolę nad szlakami przerzutem narkotyków w północnych stanach kraju. W więzieniach znajduje się wielu bossów narkotykowych, dlatego też walki mają miejsce w zakładach penitencjarnych.

Opublikowane: Styczeń 15th, 2017 9:07 am