Bośnia: sąd w Sarajewie skazał zbrodniarkę wojenną na 14 lat więzienia

Sarajewo
Sąd w Sarajewie skazał Chorwatkę 57-letnią Azrę Baszić na 14 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny w Bośni w latach 90-tych. To najwyższy wymiar kary dla kobiety w tego typu sprawie.
 
Azra Baszić było znana z wyjątkowego okrucieństwa - podczas wojny przetrzymywani i  torturowani przez nią więźniowie nazywali ją "panią życia i śmierci". Baszić udowodniono zabójstwo serbskiego jeńca poprzez wbicie mu noża w szyję, gdy ten klęczał skrępowany przez dwóch innych więźniów. Miała też brać udział w torturowaniu kilkunastu osób.
Bośniackiemy wymiarowi sprawiedliwości Azrę Baszić wydał rząd Stanów Zjednoczonych. Zbrodniarka ukrywała się w USA ponad 20 lat po inną tożsamością od czasu wojny w latach 1992-95. Zatrzymano ją dopiero w 2011 r. na wniosek Bośni, a na początku 2017 r. rozpoczął się jej proces.
Amerykańscy znajomi twierdzili, że była kobietą "o wielkim sercu" i "bardzo miłą panią".
Otrzymała dotąd najwyższy wymiar kary dla kobiety za zbrodnie popełnione podczas wojny w byłej Jugosławii. Podobne zarzuty usłyszało w sumie 20 kobiet i kilkuset mężczyzn. Wojna pochłonęła ok. 100 tys. ofiar.
 

Opublikowane: Grudzień 28th, 2017 8:40 am