Boliwia: medycy strajkują - zamieszki na ulicach i odwołane zabiegi

Boliwia

Zaostrzają się trwające od kilku tygodni protesty lekarzy i pracowników zawodów medycznych w Boliwii. Na ulicach wybuchają zamieszki, wiele szpitali jest zamkniętych, odwołano tysiące operacji.

Medycy protestują przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących karania błędów popełnionych przez lekarzy. Nowe drakońskie przepisy spowodują, że lekarze będą mogli trafić do więzienia na wiele lat i bardzo łatwo zostać pozbawionymi prawa do wykonywania zawodu. Można będzie także skonfiskować ich majątek.

Strajkujący medycy mówią, że to jawna kryminalizacja ich zawodu. Prezydent Evo Morales twierdzi, że odpowiedzialni lekarze nie mają powodu do obaw.

Do protestów przyłączają się kolejni lekarze, a na ulicach co rusz wybuchają zamieszki ze służbami porządkowymi. Lekarze podejmują protesty głodowe, szpitale są zamykane. Odwołano ponad 10 tys. operacji i ok. miliona zabiegów ambulatoryjnych.

Żadna ze stron nie zamierza przystępować do rozmów bez warunków wstępnych, dlatego nie ma perspektyw szybkiego zażegnania kryzysu.

Opublikowane: Grudzień 28th, 2017 3:51 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 28th, 2017 at 3:53 pm