Birma: 71 ofiar starć między rebeliantami a siłami bezpieczeństwa

birma71 osób zginęło w wyniku starć muzułmańskich rebeliantów z birmańskimi siłami bezpieczeństwa – poinformowały władze tego kraju. Do starć doszło na zachodzie kraju w prowincji Arakan.

Jak podała birmańska armia, do starć doszło w wyniku skoordynowanych ataków rebeliantów na posterunki policji i przejścia graniczne z Bangladeszem.  Ich celem miało być pozyskanie przez powstańców broni.

Konflikt między birmańskim rządem zdominowanym przez buddystów, a muzułmańską mniejszością Rohingja nasilił się  od października 2016 roku, kiedy wojsko rozpoczęło zakrojoną operację przeciwko tej mniejszości, w odpowiedzi na ataki na przejścia graniczne. Na początku sierpnia tego roku wojsko rozpoczęło kolejną operację przeciwko liczącej ponad milion osób grupy etnicznej.

Sposób traktowania przez birmański rząd mniejszości Rohingja wzbudza niepokój społeczności międzynarodowej.  Osoby pochodzące z tej grupy etnicznej traktowane są w Birmie jako nielegalni imigranci mimo zamieszkiwania tych obszarów od lat. Rohingja pozbawieni są praw obywatelskich, prawa do opieki zdrowotnej i edukacji. Ograniczone jest również ich przemieszczanie się po terytorium kraju.

Opublikowane: Sierpień 26th, 2017 1:19 pm