Bhutan: państwo prosi Indie o pomoc z nielegalnie budującymi na jego terenie robotnikami chińskimi wspieranymi przez wojsko chińskie

indiechinyIndyjskie nieudane wysiłki dyplomatyczne dla zakończenia trwającego siedem tygodni granicznego napięcia wojskowego z Chinami, mogą nieuchronnie prowadzić do eskalacji zaistniałego napięcia na granicy znajdującej się na płaskowyżu Doklam. Bhutan prosi Indie o pomoc ze sprawą nielegalnie budowaną przed Chińczyków drogą. Po obu stronach stoją żołnierze.

Strona chińska nalegała, by Indie jednostronnie wycofały swoje wojska z płaskowyżu Doklam na terenie Bhutanu - sojusznika obu państw. Chiny natomiast nie odpowiedziały na indyjski pomysł wycofania obu oddziałów o 250 metrów. Podczas nieoficjalnych spotkań miało dojść do kontr propozycji Chin dotyczącej jedynie 100 metrów, jednak tylko w momencie oficjalnego zaakceptowania tego rozwiązania przez decydujące władze. Od tego czasu (7 tygodni) nie zdarzyło się nic konstruktywnego, co mogłoby zażegnać spór; Nic oprócz chińskich ostrzeżeń o wycofanie się i nie zaognianie sporu na terytorium nazwanym już przez nie Donglang. Państwo oficjalnie nie podejmuje pod debatę żadnych rozwiązań, które w rezultacie oznaczałyby dla Chin ubytek terytorium.

Indyjskie wojska weszły na teren Doklam w połowie czerwca w celu skłonienia chińskich budowniczych do zakończenia prac nad drogą, zdaniem indyjskich wojskowych, dają chińskim oddziałom zbyt duże możliwości przemieszczania na północny-zachód. Według obserwatorów powstałe napięcie sięga tego z lat 80. XX w. kiedy na blisko 3,5 tys. km granicy spotykali się tysiące żołnierzy z obu stron.  Aktualnie rząd chiński przestrzega przed eskalacją napięcia pomiędzy, pomimo wszystko, współpracującymi gospodarczo azjatyckimi gigantami. Oba państwa dzieli również problem Kaszmiru, do którego prawa rości sobie protegowany Chin - Pakistan. Państwo środka namawia Indie to szerszej współpracy, m. in. w projekcie "Belt and Road" oraz przestrzega południowego sąsiada przed militarnym wiązaniem się w sojusz z USA oraz Japonią. W rezultacie nieustannych napięć Indie mogą nawet opuścić organizowany przez Pekin szczyt państw BRICs.

Opublikowane: Sierpień 9th, 2017 11:46 am