Belgia: rząd nie ma wpływu na przyszłość premiera Katalonii Puigdemonta

belgia

Według belgijskiego ministra sprawiedliwości Koen Geens rząd Belgii nie ma żadnego wpływu na dalsze losy zdymisjonowanego przez władze w Madrycie premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Hiszpański sąd wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

Geens stwierdził, że w procedurze ENA rządy nie biorą żadnego udziału - inaczej, niż w kwestii zwykłej ekstradycji. Zatem ściganie Puigdemonta pozostaje w rękach współpracujących ze sobą wymiarów sprawiedliwości Hiszpanii i Belgii, a nie ich rządów - władzy wykonawczej.

Pięcioro członków katalońskiego rządu wyjechało do Brukseli po zdymisjonowaniu ich przez rząd centralny w Madrycie. Nie stawili się oni także na przesłuchania przed madryckim sądem.

Wtedy ten podjął decyzję o wydaniu za nimi nakazu Europejskiego Nakazu Aresztowania pod zarzutem "rebelii, działalności wywrotowej, sprzeniewierzenia środków publicznych i nieposłuszeństwa wobec władz".

Puigdemont i pozostali oskarżeni nie zamierzają oddać się hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który wg nich jest upolityczniony.

Opublikowane: Listopad 4th, 2017 12:58 pm