Autonomia Palestyny: służby bezpieczeństwa kontynuują szykany w stosunku do lokalnych dziennikarzy

ramallah9siePalestyńskie służby bezpieczeństwa aresztowały pięciu dziennikarzy lokalnego medium informacyjnego, włączając w to jednego pracownika powiązanego z organizacją Hamas. Zatrzymani zostali ujęci w ciągu ostatnich dni na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu. Dziennikarze mieli zostać namierzeni oraz zatrzymani na podstawie informacji o próbach opublikowania wrogom tajnych treści.

Prezydent Autonomii Palestyny Mahmud Abbas rządzi na Zachodnim Brzegu Jordanu, natomiast organizacja Hamas faktycznie włada w Strefie Gazy. Oba podmioty przez dekady był niezdolne do współpracy i często chodzi między nimi do epizodycznych starć. W ostatnich tygodniach prezydent Autonomii próbował wpłynąć na decyzje i możliwości Hamasu przez znaczne uszczuplenie pensji, finansów oraz elektryczności w Gazie.

Związek dziennikarzy w Autonomii potępia politykę władz, które szukają powodów do poróżnień z Hamasem. W powodu niezmiennie trudnej sytuacji, jeszcze w 2016 r. organizacja Freedom House umieściła Autonomię Palestyny oraz Strefę Gazy poniżej Iraku i Zimbabwe, a na poziomie równym Rosji - poziomie oznaczającym brak swobody życia.

Opublikowane: Sierpień 9th, 2017 3:21 pm