Autonomia Palestyńska: dziennikarz zostaje zatrzymany za pełnienie swoich obowiązków zawodowych

palestynaJeszcze w tym miesiącu dziennikarz Jihad Barakat pracujący dla Palestine Today TV jadący od strony miasta Nablus (Zachodni Brzeg Jordanu) do rodzinnej wioski w regionie Tulkarem, zauważył niespodziewany izraelski wojskowy punkt kontrolny. Naruszając przyjęte zasady, żołnierze przeszukiwali konwój władz palestyńskich premiera Rami Hamdallaha. Dziennikarz udokumentował zdarzenie przez co później został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa Palestyny.

Po otrzymaniu informacji o niespodziewanym i bezprawnym zatrzymaniu dziennikarza, w mediach społecznościowych wybuchła burza z żądaniem jego uwolnienia. Do sprawnej komunikacji utworzono hashtag "Where is Jihsd" (Gdzie jest Jihad"), pod którym osoby mogły komentować zaistniałą sytuację i podawać potrzebne informacje. Jednocześnie przed biurem premiera zorganizowano protest, do którego dołączyło lokalne zjednoczenie dziennikarzy.

Ostatecznie Barakat został zwolniony za kaucją, pobraną za popełnienie niespodziewanych i dziwnych zarzutów, m. in. żebractwo. We wrześniu zostanie postawiony przed sądem, natomiast pozostali dziennikarze obawiają się fali represji i prób stłumienia negatywnej dla władz Autonomii Palestyny prasy.

W ostatnim miesiącu odnotowano ponadprzeciętną liczbę łamania prawa w stosunku do dziennikarzy. Szczególne nadużycia pochodzą od władz Autonomii Palestyny (Zachodni Brzeg Jordanu) oraz Hamasu (Strefa Gazy). Pojmani dziennikarze są poddawali czasowym zatrzymaniom, nękaniu podczas pracy oraz w terenie. Pojawiały się także przypadku morderstw oraz pobić w związku z wykonywanym zajęciem.

Opublikowane: Sierpień 1st, 2017 1:30 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 1st, 2017 at 2:35 pm