Australia: zamieszanie z podwójnym obywatelstwem wywoła kryzys konstytucyjny?

Australia

Głośna ostatnio w Australii kwestia posiadania podwójnego obywatelstwa przez parlamentarzystów zachwiała już australijską izbą niższą i może doprowadzić do rozpisania wcześniejszych wyborów, a nawet kryzysu konstytucyjnego.

Niedawno bowiem wyszło na jaw, że senator z Tasmanii, Jaquie Lambie, musi złożyć mandat senatorski z powodu posiadanych uprawnień do brytyjskiego obywatelstwa. Jej ojciec urodził się w Szkocji i po wybuchu afery nt. podwójnego obywatelstwa, władze brytyjskie oficjalnie przyznały, że Lambie ma prawo do brytyjskiego obywatelstwa.

A to wszystko mimo szczerych chęci Jaquie Lambie służenia Australijczykom. Jak sama przyznała z wściekłością "wyrzuciła już do śmietnika dudy i (nieparlamentarne słowo) kilt".

Podobny los spotkał dziewięcioro posłów izby niższej, w tym byłego wicepremiera Barnaby'ego Joyce'a. Większość z nich nawet nie wiedziała, że posiadają uprawnienia do czucia się Brytyjczykami. Ich wymuszone dymisje oznaczają, że obecny rząd Australii stracił w parlamencie większość i może wkrótce planować przyspieszone wybory, by ją odzyskać.

Australijskie prawo wprost zakazuje pełnienia publicznych funkcji na szczeblu federalnym osobom, które posiadają podwójne obywatelstwo.

Absurdalności sytuacji dodaje fakt, że według szacunków prawników niemal połowa Australijczyków w myśl literalnego przestrzegania przepisów nie będzie mogła pełnić funkcji publicznych. Oni sami albo urodzili się za granicą, albo posiadają rodziców z innych krajów, głównie z Wlk. Brytanii, Irlandii, Grecji i Libanu.

Opublikowane: Listopad 24th, 2017 3:57 pm