Australia: udaremniono plan ataku terrorystycznego

australia31lip

Na australijskich lotniskach w Sydney trwają długie opóźnienia spowodowane kolejną próbą przeprowadzenia zamachu terrorystycznego, tym razem na pokładzie samolotu. Zatrzymano cztery osoby, które jak twierdzi policja, były bliskie próbie ataku terrorystycznego wysadzając maszynę.

Od soboty trwa 3 w 5-stopniowej skali  poziom zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, co oznacza, że do ataku może dojść. Z tego powodu podróżni przeżywają obowiązkowe kontrole bagaży, wyjątkowe opóźnienia oraz trudności w dotarciu do pokłady samolotów. Kolejki pasażerów przedłużają się już poza budynki terminali. Służby pouczają, że w takich warunkach należy przyjechać na lotnisko wyjątkowo dużo wcześniej.

Premier Malcom Turnbull podczas konferencji prasowej uspokaja, że służby działają na rzecz bezpieczeństwa Australijczyków i z tego powodu utrzymują wysoki poziom kontroli oraz bezpieczeństwa. Czterej niedoszli zamachowcy to dwóch ojców z synami libańskiego pochodzenia, którzy nie mięli wcześniej zanotowanej przeszłości przestępczej. Mięli oni konstruować domowej roboty bombę.

Australia od sierpnia 2014 r. działa w koalicji skierowanej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, natomiast od 2015 r. prowadzi bardzo aktywne naloty na terenie Syrii, co sprawia, że stają się bardzo realnym celem odwetowych ataków terrorystycznych. W przeszłości udaremniono 31 tego typu ataków, po których skazano 70 osób.

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 1:25 pm, ostatnia aktualizacja: Lipiec 31st, 2017 at 1:28 pm