Australia: trwają rozmowy w sprawie szerokiego zakresu pomocy wojskowej Filipinom

AustraliaSydneyRząd Australii zaoferował pomoc szkoleniową filipińskiej armii. Trening, który przeszli także żołnierze z Iraku, ma pomóc Filipinom w rozwiązaniu problemu radykalnych islamskich bojowników w kraju.

Filipińskie służby od niemal 100 dni oblegają bojowników w mieście Marawi na południu kraju. Dotychczas siły Daesh (ISIS) stawiały czynny i udany opór wobec operacjom rządowym, włączając naloty z powietrza i ostrzał artyleryjski.

Australia posiada bardzo rozbudowaną współpracę w dziedzinie obrony z rządem filipińskim. W ramach tej współpracy wysłało dotychczas dwa samoloty typu AP-3C Orion zdolne do monitorowania terenów z powietrza i dodaje, że jest zdolne do poszerzenia zakresu pomocy. Minister Spraw Zagranicznych Julie Bishop odbyła niedaleko rozmowę z prezydentem Filipin Rodrigo Duerte, który chciał wzmocnienia posiadanych sił zbrojnych. Podczas spotkania politycy rozmawiali o pomocy udzielonej przez Australię Irakowi (doradztwo, trening, pomoc).

Australia jet częścią koalicji aktywnie walczącej przeciwko Daesh w Iraku i Syrii, obsadzając przy tym 780-osobowy personel na Bliskim Wschodzie. Państwo otwarcie przyznaje, że jest zaniepokojone obecnością terrorystów coraz bliżej swoich granic - w tym w południowych Filipinach.

 

Opublikowane: Sierpień 29th, 2017 12:30 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 31st, 2017 at 3:18 pm