Australia: rząd prowadzi ostrą i zdecydowaną politykę wobec nielegalnych imigrantów

Sydney

Organizacja Narodów Zjednoczonych przestrzegła rząd Australii przed pogłębianiem kryzysu migracyjnego. Do mediów doszły kolejne wiadomości o odnalezieniu martwej osoby na jednej z wysp, gdzie umieszczani są nielegalni imigranci.

Australijski rząd prowadzi ostrą politykę w stosunku do nielegalnych imigrantów, którzy próbują przekroczyć granicę kraju bez ważnej wizy. Dla takich osób państwo nigdy nie ma otworzyć swoich granic.

Sąd Papui Nowej Gwinei orzekł w zeszłym roku, że przetrzymywanie zatrzymanej ludności na wyspie Manus jest nielegalne i niekonstytucyjne. Obóz na wyspie Manus ma zostać zamknięty w październiku. W poniedziałek zmarł tam 28-letni mężczyzna pochodzenia irańskiego, którego znaleziono wiszącego na drzewie blisko szkoły. Mężczyzna i zarazem problem przykuł uwagę szerokiego grona społeczeństwa oraz wywołał ciągle narastający protest.

Na wyspie Manus aktualnie przetrzymywanych jest około 800 mężczyzn. W przyszłości mają zostać przeniesieni w inne części Papui Nowej Gwinei lub powrócić do swojego kraju. Wiadomo jednak, że działania tamtejszych służb medycznych oraz bezpieczeństwa są wyznaczone na termin do października br. Migrantom oferowano przejazd do zubożałej Kambodży lub ewentualne staranie się o pobyt w USA. Adwokaci zajmujący się sprawami migrantów na wyspie Nauru oraz Manus wskazują na skandaliczne warunki w jakich żyją przetrzymywani.

     

Opublikowane: Sierpień 8th, 2017 9:24 am, ostatnia aktualizacja: Sierpień 8th, 2017 at 9:33 am