Australia: po 103 latach odnaleziono wrak łodzi podwodnej z I wojny światowej

australia wrak 1

Po ponad 103 latach odnaleziono wrak pierwszej australijskiej łodzi podwodnej AE1. Łódź zaginęła podczas I wojny światowej 14 września 1914 r. w pobliżu wyspy Nowa Brytania u wybrzeży Nowej Gwinei.

Kiedy jednostka zniknęła z radarów 103 lata temu, na pokładzie było wówczas 35 marynarzy z Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Była to pierwsza jednostka utracona przez Ententę w trakcie I wojny światowej, a także pierwsza w historii australijskiej marynarki wojennej.

Jak dotąd przez kilkadziesiąt lat podjęto aż 12 prób odnalezienia wraku. Ostatnie badania dna oceanicznego przy użyciu holenderskiego statku poszukiwawczego okazały się skuteczne - odnalazły one jednostkę na głębokości ok. 300 metrów u wybrzeży Nowej Gwinei.

Australijski rząd kontaktuje się obecnie z potomkami tragicznie zmarłych marynarzy. Wraz z władzami nowogwinejskimi planuje budowę miejsca upamiętniającego ofiary.

Powód zatonięcia jednostki pozostaje nieznany. W okolicy nie było wówczas niemieckich łodzi, które mogłyby przypuścić atak. Bardziej prawdopodobne wydaje się zatonięcie na skutek kolizji z rafą koralową - uważa się, że łódź zatonęła w stanie niemal nietkniętym, ponieważ nigdy nie odnajdywano jej szczątków lub zwłok na powierzchni oceanu i okolicznych wyspach.

Opublikowane: Grudzień 21st, 2017 11:00 am