Australia: moc 116-letniej ustawy wymusza na parlamentarzystach walkę o stanowiska

CanberraAusParlament Australii wstrząśnięty informacjami, że siedmiu parlamentarzystów, w tym wicepremier i dwóch innych ministrów w rządzie koalicyjnym mają podwójne obywatelstwo, co oznacza, że potencjalnie nie kwalifikują się do posiadania wybranego urzędu.

Obecnie popularność premiera Australii Malcolma Turnbulla i jego gabinetu notuje bardzo słabe wyniki, dlatego przypuszcza się, że nie rozwiązanie aktualnego kryzysu nie przyniesie politykowi reelekcji.

Rząd Turnbull poprosił o wydanie orzeczenia w sprawie możliwości kwalifikacji parlamentarzystów, ale w czwartek w Australii Sąd Najwyższy stwierdził, że nie rozpocznie procedury do 11 października 2017 r.

Opóźnienie to oznacza, że kryzys grozi dalszym spadkiem poparcia dla Turnbulla. Następne wybory krajowe odbędą się dopiero w 2019 r., ale analitycy polityczni twierdzą, że długotrwałe słabe wyniki sondażu mogą stanowić dla premiera także wyzwanie przywódcze.

Kryzys potęgowany działalnością Sądu Najwyższego grozi również impasem w pracach i kontroli premiera w samym parlamencie. Sprawa podwójnego obywatelstwa sięga także zastępcy Turnballa - Barnaby Joyce'a, który miał posiadać również obywatelstwo Nowej Zelandii. Jeśli dojdzie do zdegradowania Joyce'a, premier będzie musiał starać się o pozyskanie innego źródła wsparcia w parlamencie. Turnbull odrzucił wszelkie sugestie mówiące o tym, że orzeczenie sądu w zaszkodzi działalności rządu.

116-letnia ustawa, na której opiera się całe zamieszanie, wymaga aby wybrany parlamentarzysta posiadał obywatelstwo australijskie, ale niektórzy odkryli, że posiadają podwójne obywatelstwo w wyniku pochodzenia ojca urodzonego w innym kraju, takim jak sąsiadująca z Nowej Zelandii, Wielka Brytania czy Włochy.

Opublikowane: Sierpień 24th, 2017 1:29 pm