Australia: australijski parlamentarzysta zostaje zatrzymany w czasie misji politycznej na kanadyjsko-amerykańskiej granicy

Australia

Władze Australii wystosowały oficjalne zapytanie do Stanów Zjednoczonych. Problem stanowi niedopuszczenie australijskiego parlamentarzysty do przekroczenia amerykańskiej granicy. Polityk podróżował z otrzymaną wcześniej przez władze amerykańskie wizą.

Khalil Eideh to 62-letni australijski parlamentarzysta ze stanu Victoria, legitymujący się podwójnym obywatelstwem - australijskim oraz syryjskim. Podróżując wraz z innymi parlamentarzystami został zatrzymany próbując przekroczyć samolotem kanadyjsko-amerykańsko granicę. Grupa australijskich polityków przebywała wtedy na misji w Kanadzie w celu sprawdzenia efektywności prawa dotyczącego leków - docelowo misja dotyczyła krajów Europy oraz Ameryki Północnej. Politycy zamierzali zarezerwować lot z Vancouver do Denver w stanie Colorado. W odpowiedzi na niespodziewane restrykcje, z jakimi spotkał się tylko jeden z polityków, władze australijskie skontaktowały się z ambasadą w Waszyngtonie, jednak jeszcze w sobotę Eideh powrócił do domu w Melbourne skąd oficjalnie i z oburzeniem zarzucił amerykańskim władzom dyskryminację.

Zaistniała sytuacja ma prawdopodobnie związek z wprowadzonym przez prezydenta USA Donalda Trumpa zakazem przekraczania granicy przez obywateli takich krajów jak: Iran, Libia, Somalia, Sudan, Syria i Jemen. Z powodu obecnego zakazu, amerykańskie sądy prowadzą od marca z tego tytułu wiele spraw.

Opublikowane: Sierpień 2nd, 2017 11:39 am