Australia: aresztowano mężczyznę handlującego bronią z Koreą Płn.

Sydney

Australijska Policja Federalna (AFP) aresztowała w Sydney mężczyznę podejrzanego o działanie jako 'agent gospodarczy' Korei Północnej.

59-letni Chan Han Choi usłyszał zarzuty prowadzenia nielegalnego handlu z Koreą Płn. Podejrzewa się go także o prowadzenie rozmów na temat zaopatrywania Korei Płn. w broń masowego rażenia, ponieważ miał kontakt z "urzędnikami wysokiego szczebla" w Pyongyangu.

Jest to pierwszy w historii Australii przypadek złamania krajowych przepisów z 1995 r. o zakazie handlu bronią masowego rażenia (zapobiegania proliferacji broni) oraz złamaniem międzynarodowych sankcji ONZ nałożonych na Koreę Płn. Chan, omijając sankcje, miał także sprzedawać przedsiębiorcom z Indonezji i Wietnamu koreański węgiel, a także technologie zbrojeniowe innym klientom zagranicznym.

Chan mieszkał w Australii od 30 lat i był naturalizowanym obywatelem tego kraju. Choć policja stwierdziła, że nie stanowił on zagrożenia dla samych Australijczyków, obecnie postawiono mu łącznie sześć zarzutów, za które grozi mu 10 lat więzienia.

Opublikowane: Grudzień 17th, 2017 10:34 am