Ataki hakerów na koleje, fabryki i banki

Europa

Z kolejnych doniesień wynika, że w piątkowym ataku cybernetycznym ucierpiały niemieckie koleje Deutsche Bahn, francuskie fabryki koncernu Renault oraz rosyjski bank centralny.

W piątek na ogromną skalę został przeprowadzony atak hakerów, którzy za pomocą złośliwego oprogramowania ransomware blokowali dostęp do sieci teleinformatycznej, żądając określonej kwoty do jej odblokowania.

DB poinformowało, że nie wpłynęło to na rozkład jazdy pociągów, z kolei koncern Renault poinformował, że czasowo wstrzymał produkcję w niektórych fabrykach. Rosjanie, według agencji RIA-Nowosti, odparli jednak działania hakerów i żadna z instytucji nie ucierpiała.

O atakach poinformowały także władze Turcji oraz koncern Nissan. Wcześniej informowano, że ofiarami hakerów padła m.in. brytyjska służba zdrowia i hiszpański telekom Telefonica.

Na mnożące się informacje o atakach cybernetycznych zareagował Europol, który w sobotnim oświadczeniu podkreślił, że wszczyna w tej sprawie śledztwo. Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) podało, że działania hakerów miały "skalę bezprecedensową i będą wymagały kompleksowego i międzynarodowego śledztwa, które zidentyfikuje sprawców".

Opublikowane: Maj 13th, 2017 2:56 pm