Argentyna: wciąż nieznany los łodzi podwodnej z 44 marynarzami

aregentyna

Choć rodziny marynarzy, którzy byli na pokładzie argentyńskiej łodzi podwodnej ARA San Juan rozpoczęły uroczystości żałobne, poszukiwania jednostki wciąż trwają. Na pokładzie były 44 osoby.

Łódź wypłynęła z portu Ushuaia w Ziemi Ognistej bazy marynarki wojennej w Mar del Plata w pobliżu Buenos Aires 15 listopada. W trakcie rejsu jednostka wypłynęła na powierzchnię, by zgłosić problem z zasilaniem, który zamierzała samodzielnie naprawić. Później sygnał zamilkł, a w czwartek potwierdzono, że w regionie południowego Atlantyku zarejestrowano "anormalną, pojedynczą nienuklearną eksplozję".

Wykluczono jednak, aby eksplodowały ładunki przenoszone przez jednostkę, gdyż podczas feralnego rejsu ARA San Juan nie miał na pokładzie torped.

Argentyńska armia utrzymuje, że 34-letnia jednostka była w dobrym stanie technicznym. Rodziny zaginionych marynarzy wysuwają jednak oskarżenia o poważne zaniedbania.

W akcję ratunkowo-poszukiwawczą zaangażowały się inne państwa, w tym Wielka Brytania, Brazylia, Chile, Norwegia, Niemcy, Kanada, Francja, Peru, Kolumbia, Urugwaj, a także Rosja i USA.

Opublikowane: Listopad 26th, 2017 9:53 am