Argentyna: 29 byłych wojskowych skazanych na dożywocie

ArgentynaByły oficer argentyńskiej marynarki wojennej Alfredo Astiz wraz z 28 innymi byłymi wojskowymi, został w środę skazany na dożywocie za łamanie praw człowieka w największym ośrodku tortur podczas dyktatury wojskowej. Łącznie w całym procesie osądzono 54 oskarżonych o zbrodnie z lat 1976-83, do których doszło w Szkole Mechaników Marynarki Wojennej (ESMA) pod Buenos Aires.

Astiz, znany także jako "blond anioł śmierci" z powodu dawnej urody i tego, że dostarczał juncie dysydentów jako tajny agent, nie wyraził skruchy. W czasie trwania dyktatury w ESMA więzionych poddawano torturom, zabijano, przetrzymywano ciężarne kobiety aż do porodu by następnie je zamordować, a dzieci oddać na wychowanie, czy także odurzano więźniów środkami uspokajającymi i narkotykami, a następnie wyrzucano z samolotów.

Proces, który rozpoczął się w listopadzie 2012 roku, był trzecim i największym procesem dotyczącym zbrodni przeciw ludzkości w ESMA. Dotyczył 789 przypadków porwań, tortur i zabójstw. Szkoła Mechaników Marynarki Wojennej była największym tajnym ośrodku tortur z czasów dyktatury, przetrzymywano tam ok. 5 tys. więźniów. Przeżyło tylko 200 z nich.

Opublikowane: Grudzień 1st, 2017 11:17 am, ostatnia aktualizacja: Grudzień 1st, 2017 at 11:18 am