Arabia Saudyjska: wzrastają ceny ropy naftowej

arabia

Ceny ropy wzrosły po raz pierwszy od trzech dni, w środę, po wiadomościach o saudyjskich przerwach w dostawach ropy do Azji.

Koszt zakupu od  Brent Oil Future wzrósł o 52 centów ($ 54.16 za baryłkę), podczas gdy u dostawcy USA West Texas Intermediate, ceny wzrosły o 44 centów ($ 51.26 za baryłkę).

Arabia Saudyjska, jako jeden z największych na świecie eksporterów ropy, powiedział niektórym ze swoich azjatyckich klientów, że zmniejszy im dostawy ropy nieznacznie w lutym.

Specjaliści twierdzą, że jest jeszcze sporo ropy, aby wypełnić luki pozostawione przez Organizację Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC). Waga wiercenia w poszukiwaniu surowca w Ameryce Północnej rośnie, gdzie w tym samym czasie dla europejskich i chińskich przedsiębiorców są dostarczane w tym miesiącu rekordowe 22 mln baryłek ropy z Morza Północnego i Azerbejdżanu do Azji.

Drugi co do wielkości producent OPEC, Irak, planuje podnieść ilość wywozu ropu z jego południowej portu Basra do 3.641 mln baryłek dziennie w lutym, utrzymując wysoki współczynnik przesyłek, nawet kosztem cięć ogólnej produkcji OPEC w tym miesiącu.

Opublikowane: Styczeń 11th, 2017 12:53 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 11th, 2017 at 1:46 pm