Arabia Saudyjska: seria dymisji najwyższych dowódców wojskowych

arabia
Najnowsze dekrety króla Arabii Saudyjskiej Salmana zdymisjonowały czołowych dowódców wojskowych. Posadę stracił m.in. szef sztabu gen. Abdurrahman bin Saleh oraz dowódcy sił lądowych i lotnictwa.
Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), która przekazała informacje o odwołaniach, nie podała ich powodów. Decyzja zapadła prawdopodobnie z powodu nieskuteczności walk międzynarodowej koalicji z rebeliantami w sąsiednim Jemenie. Trwa tam wojna domowa, w której Saudowie rywalizują z szyickimi bojówkami Houthi wspieranymi przez Iran.
Wpływ na przetasowania miał najprawdopodobniej syn króla - następca tronu i jeden z najmłodszych ministrów obrony na świecie - 33-letni Muhammad bin Salman (MbS). To on jest promotorem ostatnich przemian kulturowych w monarchii, które mają złagodzić konserwatywne wahabickie obyczaje i otworzyć Arabię na świat. W ubiegłym roku to MbS rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją wśród saudyjskich elit, pozbawiając stanowisk i internując w luksusowym hotelu Ritz Carlton w Rijadzie wielu książąt.
MbS jako minister obrony jest także architektem saudyjskiej interwencji w Jemenie, która powoduje większość ofiar wśród ludności cywilnej.

Opublikowane: Luty 27th, 2018 3:50 pm