Arabia Saudyjska potępia decyzję USA w sprawie Jerozolimy

arabiasaudyjskaDecyzja prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela została potępiona przez Arabię Saudyjską. Nazwała ją nieusprawiedliwioną i nieodpowiedzialną decyzją. Rijad ostrzegł przed niebezpiecznymi konsekwencjami przeniesienia ambasady USA  z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Saudyjski dwór oświadczył, że Królestwo Arabii Saudyjskiej z głębokim żalem przyjęło decyzję prezydenta Trumpa. Podkreślono, że to ogromny krok do tyłu w wysiłkach na rzecz procesu pokojowego. Rijad (sojusznik Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie) wezwał administrację amerykańską do zmiany decyzji i zastosowania się do woli wspólnoty międzynarodowej.

Osiem państw Rady Bezpieczeństwa ONZ zażądało zwołania posiedzenia w sprawie decyzji USA. Według dyplomatów z ONZ Rada prawdopodobnie zbierze się w piątek.

W środę prezydent Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Poinformował, że nakazał przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. Podkreślił także wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie - społeczność międzynarodowa nie uznaję Jerozolimy za stolicę Izraela. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. Do tej pory decyzję USA skrytykowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezja, Indonezja, Francja oraz Wielka Brytania.

Opublikowane: Grudzień 11th, 2017 12:36 pm