Andrzej Duda: w konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta

polskaZdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, kompetencje głowy państwa są w obecnej konstytucji nieprecyzyjnie określone. Jak powiedział w sobotę w Programie 1 Polskiego Radia ” W konstytucji powinny być klarownie określone kompetencje prezydenta; w obecnej ustawie zasadniczej, prezydent - pomimo że ma najsilniejszy mandat społeczny - w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji”. 

Zdaniem Andrzeja Dudy, rola prezydenta w ustroju państwa powinna być sprecyzowana. Jak zaznaczył: "Powinniśmy pójść w jednym z dwóch kierunków - albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, prezydent (w takim przypadku) ma silniejsze kompetencje, bo jest wybrany w wyborach powszechnych przez naród i ma ten jeden, jedyny w Polsce specyficzny mandat, albo osłabiamy prezydenta, czynimy go elementem, który bardziej realizuje funkcje ceremonialne, symboliczne, ale wtedy może być wybierany w sposób pośredni, choćby przez Zgromadzenie Narodowe".

W piątek prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Gdańsku debatę konstytucyjną, w czasie konferencji zorganizowanej przez „Solidarność”, która ma poprzedzić referendum na temat zmian konstytucji, które miałoby odbyć się 11 listopada 1918 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opublikowane: Sierpień 26th, 2017 12:51 pm