Alarmujące dane na temat wzroku Polskich uczniów

Warszawa

Co czwarta dorosła osoba w Polsce ma problem, żeby przeczytać gazetę, a co drugi uczeń ma wadę wzroku - wynika z badań GUS.  W światowy Dzień Wzroku, który obchodzimy dzisiaj, okuliści zachęcają do profilaktycznych badań kontroli wzroku i zadbania o swoje oczy.

Profesor Iwona Grabska Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, zwraca szczególną uwagę, że obecnie o wiele bardziej jesteśmy narażeni na wadę wzroku niż kiedyś. Natomiast krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie u dzieci i młodzieży, które większość czasu spędzają przed ekranami różnego różnego rodzaju urządzeń elektronicznych.

Jak możemy przeczytać na fakty.interia, profesor Iwona Grabska wyjaśnia, że do prawidłowego funkcjonowania, oko potrzebuje naturalnego, dziennego światła i przebywania na świeżym powietrzu. Jeżeli większość czasu spędzimy w zamkniętych, zacienionych pomieszczeniach, nasza gałka oczna rośnie jak roślinka do źródła światła, wydłuża się, powodując rozciąganie się siatkówki i wady wzroku.

80% procent młodzieży na Tajwanie ma wadę wzroku, w 2012 roku ministerstwo wprowadziło w szkołach obowiązkowe lekcje na świeżym powietrzu oraz przerwy w pracy z bliska, według zasady 3010 - czyli 30 minut pracy i 10 minut przerwy. Każdego dnia uczniowie na Tajwanie, spędzają 90 minut na świeżym powietrzu. W efekcie tych działań, liczba uczniów z wadą krótkowzroczności w pierwszych klasach zmniejszyła się z 50% do 45%.

Z okazji dzisiejszego Światowego dnia Wzroku, Polskie Towarzystwo Okulistyczne organizuje bezpłatne badania. W Warszawie przy ulicy Rokosowskiej , będzie można za darmo i bez skierowania zbadać swój wzrok. W specjalnie przystosowanym autobusie będą wykonywane: pomiar ciśnienia śródgałkowego, ostrość wzroku i komputerowe badanie wady wzroku.

Opublikowane: Październik 11th, 2018 10:18 am, ostatnia aktualizacja: Październik 11th, 2018 at 10:24 am