Alarm smogowy 15.02.2017 Rybnik i Zabrze biją rekord Europy 1678 proc. normy!

Rybnik i Zabrze biją rekord Europy 1678 proc. normy!2Ogłoszono alarm smogowy dla woj. śląskiego - jakość powietrza dzisiaj jest katastrofalna, tak źle nie było od ponad miesiąca. Powietrze jest trucizną, która składa się z zawieszonego pyłu, dwutlenku siarki i tlenku węgla - ich wartości dopuszczalne przekroczone są kilkaset procent. Najgorsza sytuacja panuje dzisiaj w Rybniku, gdzie wartość pyłu zawieszonego wynosi 1678 proc. normy (czyli 839,48 ug/m3, gdy norma to zaledwie 50 um/m3).

Smog jest dzisiaj szczególnie uciążliwy dla mieszkańców Górnego Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia - normy jakości powietrza przekroczone są wielokrotnie. Niestety mimo tragicznych wskaźników smogowych komunikacja na śląsku nie jest dziś darmowa, inaczej niż np. w Krakowie.

Rybnik stał się dziś europejską stolicą smogu. Trochę lepiej (choć w niewielkim stopniu) jest w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Częstochowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, czyli: dzieci i młodzież (poniżej 25 roku życia), osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny zachować szczególne środki ostrożności.

Opublikowane: Luty 15th, 2017 9:45 am, ostatnia aktualizacja: Luty 15th, 2017 at 11:03 am