Akcje ratunkowe u wybrzeży Libii - uratowano 730 osób

uchodzcyWłoska straż ochrony wybrzeża poinformowała, że w rezultacie przeprowadzonych w środę akcji ratowniczych (w których pomagała również francuska organizacja pozarządowa "Mediterranee") u wybrzeży Libii, udało się uratować 730 osób, które próbowały się dostać na terytorium Unii Europejskiej.

Niestabilna politycznie Libia jest jednym z najczęściej wykorzystywanych punktów skąd odprawiani są nielegalni imigranci chcący dostać się do Europy. Jak udało się ustalić większość uratowanych ludzi pochodzi z państw Afryki subsaharyjskiej. Dużym zaskoczeniem był fakt, że wśród migrantów znalazła się duża grupa (około 75-osobowa) osób pochodzących z Bangladeszu. Niestety coraz więcej osób ginie w trakcie przeprawy morskiej. Dane na ten temat są alarmujące - tylko w środę morze wyrzuciło na brzeg zwłoki 74 osób, które zatonęły w trakcie podróży w poszukiwaniu "lepszego świata".

 
Podejmowane są liczne działania mające na celu ograniczenie napływu ludzi i nielegalnego przemytu ludzi na terytorium Unii Europejskiej. Jednym z takich kroków było podpisanie przez premierów Włoch - Paolo Gentiloniego i Libii - Fajeza al-Sarraja, memorandum  dotyczącego zwalczania fali nielegalnej imigracji.

Opublikowane: Luty 23rd, 2017 7:54 am, ostatnia aktualizacja: Luty 23rd, 2017 at 7:56 am