Kabul: w wyniku ataku terrorystycznego przeciwko muzułmanom szyickim giną co najmniej 24 osoby

Afganistan

Atak terrorystyczny, w którym zginęły 24 osoby, a 42 zostały ranne przeprowadzono na zachodzie stolicy Afganistanu, Kabulu - powiedział rzecznik afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Nadżib Danisz. Aktualnie ta część miasta została szczelnie zamknięta a śledztwo nadal trwa.

Zgodnie z doniesieniami z tego samego źródła, narzędziem jakie po raz kolejny zostało użyte był samochód-pułapka. Terrorysta w momencie eksplozji znajdował się w pojeździe, który według agencji informacyjnej Deutsche Press Agentur, pozostawał się w dzielnicy Gulaje Dawachana, bardzo blisko domu pełniącego obowiązki premiera Mohammad Mohakika, a także gdzie skupia się społeczność studencka. Rzecznik p.o. premiera oficjalnie potwierdził jego zdrowie i bezpieczeństwo. Nie wiadomo jednak, czy ofiarą zamachu był jakikolwiek student. Z kolei Agence France Presse podaje, że lokalizacja zamachu może wskazywać na rzeczywisty cel jego wykonania - atak wykonano w dzielnicy szyickiej, drugiego co do wielkości odłamu, wobec którego agresywni sunnici od stuleci prowadzą krwawe ataki.

W zamieszkiwanej w Kabulu dzielnicy szyickiej jeszcze w ubiegłym roku doszło do dwóch ataków na meczety, gdzie podczas modłów przebywała społeczność szyicka. 11 października 2016 r. zginęło 14 osób, natomiast 26 odniosło rany. Następnie 26 listopada 2016 r. w trakcie trakcie takiego samego ataku na meczet Bakir ul Olum śmierć poniosło aż 27 osób, a poważnie raniono 35. Zgodnie z informacjami agencji Reuters od stycznia 2017 r. w Afganistanie w wyniku ataków terrorystycznych zginęły łącznie 1 662 osoby, a w co piątym przypadku ofiarami są mieszkańcy Kabulu. W tym samym mieście od początku 2017 r. przeprowadzono już 10 dużych zamachów terrorystycznych.

Według ostatnich informacji nie ma pewności ani oficjalnych deklaracji, kto dopuścił się ataku, lecz przypuszcza się winę sunnickich ekstremistów (Agence France Press). Aktualnie szyici muzułmańscy stanowią 15 % wielkości społeczności islamskiej. Głównie zamieszkują kraje tj.: Irak, Iran, Bahrajn, a stanowią poważną mniejszość w: Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

Opublikowane: Lipiec 24th, 2017 8:53 am, ostatnia aktualizacja: Lipiec 24th, 2017 at 11:04 am