Afganistan: Daesh przyznaje się do aktualnych operacji terrorystycznych w Kabulu

kabul31lip

Daesh (ISIS) oświadczyło, że stało za zamachem na iracką ambasadę w Kabulu. W stolicy Afganistanu trwają eksplozje oraz huki pistoletów, stanowiące kontynuację ataków. Atak na ambasadę rozpoczęto od wybuchu samobójcy stojącego na przeciwko placówki dyplomatycznej. W wyniku zamachu oraz przewidywanych ataków, służby ewakuowały ludność cywilną.

Dwaj członkowie tzw. Państwa Islamskiego zaatakowało budynek irackiej ambasady w Kabulu - poinformowała krótko agencja propagująca doniesienia terrorystów. Przeprowadzono co najmniej cztery eksplozje, podczas których zamachowcy strzelali z pistoletów oraz rzucali granaty wybuchowe, działo się to około 6:30 czasu polskiego. Służby bezpieczeństwa szybko znalazły się na miejscu, w które jednocześnie pokierowano karetki.

Ambasada Iraku w Kabulu znajduje się w północno-zachodniej części miasta, gdzie mieści się kilka hoteli, banków, dużych supermarketów oraz kilka zespołów policyjnych. Wszystkie miejsca zostały natychmiastowo zamknięte a drogi blokowały służby.

Atak stanowi jeden z wielu przygotowywanych i przeprowadzanych w ramach powstania talibańskiego na terenie całego kraju. Tydzień temu samochód-bomba w porannym szczycie na drogach zabił co najmniej 26 osób. Według raportu Narodów Zjednoczonych, 20 % zabitych cywilów w Afganistanie do połowy 2017 r. to ofiary zamachów w Kabulu. Przypominając o tragediach, nie sposób pominąć tej z maja br. kiedy ciężarówka-bomba zamordowała podczas porannego szczytu ulicznego 150 osób, a setki poraniła. Siły NATO zakończyły swoją misję wojskową w Afganistanie pod koniec 2014 r. Od tego czasu afgańskie wojsko oraz policja są nieustannie alarmowane i walczą z przeprowadzanymi na astronomiczną skalę zamachami. Stany Zjednoczone prowadzą aktualnie rozważania na temat wysłania ewentualnych jednostek zbrojnych do walki z powstańcami niszczącymi kraj oraz jego mieszkańców.

   

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 12:58 pm