72. obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau

Oświęcim Auchwitz-Birkenau

Na dzień dzisiejszy wypada 72. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach oprócz korpusu dyplomatycznego osadzonego w Polsce i premier Beaty Szydło biorą udział przede wszystkim byli więźniowie - Polacy, jak i ci, którzy na ten dzień przyjechali specjalnie z zagranicy.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tzw. Ścianą Straceń, która obecnie stanowi jedynie replikę muru, pod którym w trakcie wojny Niemcy rozstrzeliwali ofiary.

Motywem przewodnim 72. obchodów jest "czas", a to za sprawą odnalezionego niedawno zegarka, który należał do jednego z więźniów. Zegarek jest jedną z 16 tysięcy rzeczy odkopanych 50 lat temu przez archeologów na terenie obozu, jednak przedmioty te leżały w zapomnieniu przez długi czas w budynku  Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Odszukane zostały dopiero ubiegłego roku i przewiezione do muzeum.

Obóz Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną. Do dzisiaj dzień ten obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Opublikowane: Styczeń 27th, 2017 1:00 pm