Coraz więcej fok ginie na polskich plażach

800px-Foka_szara_-_Cyklon Źródło: wikimedia commons foka szara

Na pomorskich wybrzeżach można znaleźć coraz więcej martwych fok. Prokuratura postanowiła połączyć wszystkie przypadki zgonów tych zwierząt w jedną dużą sprawę. Między innymi chodzi o te odnotowane przez WWF, dotyczące odnalezienia utopionych fok, na których szyjach znajdowały się pętle oraz sznury z cegłą zawieszoną na końcu.

W ciągu maja i czerwca, w bardzo krótkim czasie znaleziono dość dużo ciał tych zwierząt. Część z nich ma widoczne obrażenia. Według rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trzeba wziąć pod uwagę, że za wszystkimi tymi przypadkami stoi ten sam sprawca lub sprawcy. Do tej pory przypadki te traktowano jako oddzielne sprawy. Teraz to się jednak zmieniło, a śledztwem zajęli się gdyńscy policjanci.

Niestety coraz więcej fok ginie na polskich wybrzeżach. Do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego tylko wczoraj trafiły informacje o trzech kolejnych martwych fokach. Zwierzęta znajdują głównie spacerowicze. Do tej pory ciała fok znajdowano już w Rewie, Jastrzębiej Górze oraz na Półwyspie Helskim - między Kuźnicą a Jastarnią.

Mimo tego kierowniczka Stacji Morskiej Iwona Pawliczek podkreśla, że na razie nie można jednoznacznie mówić tutaj o celowej działalności człowieka.

Opublikowane: Czerwiec 12th, 2018 11:27 am