Spotkanie ministrów w Brukseli. Czy to koniec sprawy praworządności w Polsce?

bruksela

Frans Timmermans, Wiceszef Komisji Europejskiej ma na dzisiejszym spotkaniu ministrów do spraw europejskich krajów Unii przedstawić stan rozmów, prowadzonych pomiędzy Polską a Komisją Europejską, na temat praworządności w tym kraju. Informacje, pochodzące od europosła Karola Karskiego, według których Polska wypracowała już wstępne porozumienie z UE, zostały pozostawione bez komentarza.

W czasie ostatnich negocjacji z przedstawicielami polskich władz Timmermans poinformował, że wstępne porozumienie pomiędzy stronami w sprawie polskiej praworządności, powinno zostać wypracowane mniej więcej do 14 maja. Europoseł Karski wczoraj wspominał, że porozumienie to zostało już zawarte przez premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Według Karskiego do wyjaśnienia pozostały bowiem jedynie formalne kwestie pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem a Timmermansem. "Ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce zostały zmienione" - powiedział. Dodał również, że niezależnie od tego, czy sprawa zostanie całkowicie zamknięta na spotkaniu ministrów do spraw europejskich w Brukseli, czy też stanie się to nieco później - jest to już przesądzone.Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej nie komentuje jednak podanych przez Karskiego informacji.

Na dzisiejszym spotkaniu ministrów , oprócz możliwego zakończenia sprawy polskiej praworządności,  mają również zostać omówione przygotowania do zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej oraz propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące kolejnego siedmioletniego budżetu Unii.

Opublikowane: Maj 14th, 2018 1:10 pm, ostatnia aktualizacja: Maj 14th, 2018 at 2:51 pm