Syria: 27 osób zginęło po nalotach lotnictwa rządowego i rosyjskiego

ghuta

Co najmniej 27 osób zginęło w serii nalotów lotnictwa rosyjskiego i syryjskich sił rządowych we wschodniej Syrii na enklawę kontrolowaną przez rebeliantów. 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, lotnictwo sił rządowych, wspierane przez samoloty rosyjskie, dokonało prawie 30 ataków w ciągu doby. Ataki te były przeprowadzane na zaludniony rejon, znany jako Wschodnia Ghuta.

Jest to jedna z ostatnich enklaw w pobliżu Damaszku opanowanych przez rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Już od trzech tygodni, siły rządowe prowadzą zmasowaną ofensywę na ten rejon, z wykorzystaniem lotnictwa i artylerii. Ofiarami nalotów są głównie cywile - od początku ofensywy zginęło już ok. 200 ludzi.

Wschodnia Ghuta oblężona jest przez siły rządowe od 2013 roku. W ostatnich miesiącach pierścień wojsk otaczających rejon zacieśniono, co zdaniem organizacji pomocowych oznacza, iż podjęto próbę pokonania obrońców głodem. Rząd w Damaszku zaprzecza temu zarzutowi.

Według ONZ ludności zamkniętej w rejonie grozi katastrofa humanitarna. Siły rządowe zablokowały wszelkie dostawy żywności i lekarstw. Ponadto setkom osób wymagających pomocy lekarskiej uniemożliwiono opuszczenie rejonu.

Opublikowane: Grudzień 4th, 2017 1:25 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 4th, 2017 at 1:54 pm